MALÝ STVOŘITEL / DER KLEINE FRATZ „Chtěl bych se přestat skrývat, ale moje skrýš je všude se mnou. Chtěl bych vyjít ven, ale na to tento svět není navržený. Je potřeba stvořit jiný, nový svět. Ale aby bylo zcela jasno: Jsem šťastné dítě a celé dny se směji i přes to, že mne ten smích velmi vyčerpává! Nemůžu si pomoct!“ Site-specific projekt vytvořený na míru prostoru bytu v domě U Minuty na Staroměstském náměstí, kde v letech 1889-1896 bydlel s rodiči Julií Kafkovou /rozenou Löwy/ a Hermannem Kafkou spisovatel Franz Kafka. Prožil zde dětství od šesti do třinácti let, narodily se zde jeho tři sestry Elli, Valli a Ottla. Ve hře Egona Tobiáše prolíná Kafkovým dětstvím i jeho pozdější osud včetně osobností, s nimiž se setkal až v dospělosti (Max Brod), a surreálně se objevujících postav mimo kontext jeho poetiky (policejní rada Vacátko).
Za roli Franze Kafky získal Karel Dobrý v roce 2020 Cenu Divadelních novin v kategorii Herecký výkon a taktéž Cenu divadelní kritiky za mužský herecký výkon roku. V Cenách divadelní kritiky dále získala inscenace nominaci v kategorii inscenace roku a Egon Tobiáš za scénář nominaci v kategorii poprvé uvedená česká hra roku 2020.
Metaforicky přesný, přitom zábavný text Egona Tobiáše se obejde bez zbytečných slov a je pro inscenaci skvělým východiskem. Mimoběžnost kafkovské komunikace se anekdoticky promítá do jazyka hry. Režisér Jan Nebeský má na scéně silné, charismatické, ale zároveň citlivé herce, se kterými se pouští do divoké legrace, za níž spíš jen tušíme černou propast lidské existence.
– MARIE RESLOVÁ, aktuálně.cz
Všichni tři protagonisté nabízejí suverénní, maximálně autentické herectví a dokáží nevtíravě zprostředkovat směšnosmutnost Kafkova (a nejenom jeho) životního údělu. Uhrančivý výkon Karla Dobrého disponuje drtivě kontaktní energií a na malé ploše vypovídá o vnitřním světě geniálního autora s nevídanou naléhavostí.
– JAN KERBR, Kulturní měsíčník UNI
JAN NEBESKÝ (1953) Český divadelní režisér a pedagog. Vystudoval obor režie na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze. Jeho režie hry Ernsta Jandla Z cizoty v pražském Divadle Na zábradlí získala v roce 2004 cenu Alfréda Radoka v kategorii inscenace roku. Od roku 2002, po rozpuštění souboru Divadla Komedie, je Jan Nebeský ve svobodném povolání a působí ve Studiu Hrdinů, v Národním divadle a na dalších pražských scénách (spolupracuje se souborem 420PEOPLE, Studiem DAMÚZA, dále pak v Divadle v Dlouhé a v Divadle pod Palmovkou). Od roku 2004 je pedagogem režie na Katedře činoherního divadla DAMU. V roce 2011 spoluzakládá s Lucií Trmíkovou a s Davidem Prachařem občanské sdružení JEDL. Výrazný rukopis Jana Nebeského se vyznačuje mimořádnou jevištní imaginací, k obsahům textů režisér proniká pomocí výtvarných symbolů, absurdní zkratky, stylizovaného, expresivního herectví. Jeho inscenace tvoří plejáda nečekaných nápadů, specifická atmosféra a styl. Nebeského divadlo vrství významy, rozebíhá se do volných asociací, kolážovitě propojuje témata a s neobvyklou imaginací pracuje se scénou, textem i herci.
SPOLEK JEDL David Prachař, Lucie Trmíková a Jan Nebeský jsou umělci a přátelé, kteří v roce 2011 založili spolek JEDL coby platformu pro nezávislé autorské divadlo. Poprvé se potkali nad antickým tématem v Činoherním klubu, o 26 let později je antické téma opět spojilo v inscenaci Médeia. Ta představovala to, co je pro tvorbu spolku JEDL typické: přetváření původních literárních děl autorským psaním herečky a scénáristky Lucie Trmíkové a propojování divadla se všemi dalšími oblastmi umění od výtvarna přes sochařství po hudbu. V sezóně 2019/2020 JEDL posbíral mimořádné množství ocenění: širší nominace v Ceně Thálie (Martin Dohnal), Cena Divadelních novin (Karel Dobrý) nebo sukces v rámci Cen divadelní kritiky - výhra v kategorii inscenace roku 2020 (Zahradníček / Vše mé je tvé), mužský herecký výkon roku 2020 (Karel Dobrý), ženský herecký výkon roku 2020 (Lucie Trmíková) a také nominace v téže anketě na divadlo roku 2020.