Láska, šelest, paměť a déšť mezi Berlínem a Reykjavíkem
Původní divadelní adaptace románu současné německé autorky iránského původu. Skvostně vystavěný psychologický thriller s detektivními prvky podává sugestivní zprávu o člověku, pro kterého byla kdysi hudba vším.
Úspěšné hudební producentce Mané vyhoří byt, přežije jen zázrakem. Její psychický stav se ovšem i měsíce po katastrofě setrvale zhoršuje. Kdo je Pia, která s ní vede vyčerpávající noční rozhovory? Kdo je Hjartan, který se Mané měl údajně potřebu pomstít? A kdo vlastně založil požár? Na povrch pozvolna vyhřezne hluboko zasutá minulost. Ta odhaluje obraz ženy, která je pod rouškou úspěšné, uznávané a nezávislé osobnosti zoufalou a fatálně osamělou bytostí.
Světová premiéra v červnu 2016 v MeetFactory.
Původní text: Sudabeh Mohafez
Překlad románu: Tereza Semotamová
Režie: Natália Deáková
Scéna: Lukáš Kuchinka
Kostýmy: Jana Smetanová
Hudba: Jakub Kudláč
Dramatizace a dramaturgie: Matěj Samec
Produkce: Dominika Andrašková
Hrají: Anita Krausová, Zuzana Ščerbová, Diana Toniková a další
Sudabeh Mohafez se narodila v Teheránu, po otci Íránka, po matce Němka. Když jí bylo patnáct let, v době islámské revoluce, odešla rodina do Západního Berlína. Studovala hudbu, anglistiku a pedagogiku, pracovala pro nezávislé organizace v oblasti migrace a prevence násilí. V šestatřiceti letech debutovala povídkovou knihou Pouštní nebe, země hvězd (2004), o rok později vydala román Rozhovor v blízkosti moře, v roce 2010 knížku Desetiřádkové povídky a román Hoří. „Píšu o běžných věcech, které se dějí v Německu. Když ale lidé slyší moje jméno, očekávají exotiku a jsou překvapeni, že nepíšu pohádky o arabských rytířích…,“ říká.
Český překlad knihy Hoří vydalo v roce 2013 nakladatelství Větrné mlýny v překladu Terezy Semotámové. Sudabeh Mohafez také přispěla do povídkové sbírky Kde nejste doma (Větrné mlýny 2012)
MeetFactory je neziskové mezinárodní centrum současného umění, založené v roce 2001 umělcem Davidem Černým. V důsledku povodní v roce 2002 bylo nutné opustit původní prostory v Praze - Holešovicích a projekt byl vzkříšen o tři roky později v průmyslové budově v pražské čtvrti Smíchov ve specifickém prostoru mezi dálnicí a aktivní železniční tratí. Program byl spuštěn po rozsáhlé rekonstrukci prostor v roce 2007.
Program MeetFactory utvářejí čtyři dramaturgické linie - hudba, galerie, divadlo a program rezidenčních pobytů pro umělce. Dlouhodobé plánování MeetFactory je schvalováno správní radou, jejímiž členy jsou vizuální umělec David Černý, hudebník David Koller a filmová a divadelní režisérka Alice Nellis. Kromě hlavní čtveřice dramaturgických linií se program MeetFactory orientuje na mezižánrové a vzdělávací projekty, které veřejnosti přinášejí nové formy setkávání se současným uměním.
Divadelní program se zaměřuje na interpretace současné prózy a na experimentální mezioborové projekty, které často zahrnují vizuální umělce, hudebníky či neherce.
Produkce:
MeetFactory – prostor pro živé umění, 00420 251551796;