Režie: David Jařab
Překlad: Peter Lomnický
Dramaturgie: Martin Kubran
Scéna : David Jařab
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková
Hudba: Petr Haas
Hudební nastudování: Vladislav Šarišský
Hrají: Emília Vášáryová, Szidi Tobias, Zuzana Porubjaková, Richard Stanke, Gabriel Tóth, Peter Brajerčík, Ivana Kuxová, František Kovár, Alexandra Palatínusová, Daniel Herich, Ján Vajčovec, Miroslav Vilhan, Peter Žaškovský
Premiéra 8. června 2013
Délka představení 1 hodina a 10 minut bez přestávky
Rechnitz – Anděl zkázy – Jedné březnové noci roku 1945 uspořádala hraběnka Margit von Batthyány na svém zámku v Rechnitz na rakousko-maďarské hranici oslavu. Zúčastnili se jí důstojníci SS, gestapa a tamější kolaboranti. Kolem půlnoci bylo 200 Židů, kteří byli v místě na nucených pracích, z rozmaru zastřeleno. Vrahové poté uprchli do zahraničí, zámek lehl popelem, až se k němu dostala postupující Rudá armáda. Po válce svědci masakru zmizeli, potrestání pachatelů se ztratilo v nedohlednu. 200 mrtvol nebylo dodnes exhumováno. Jelineková opouští historickou věrohodnost a inspiruje se motivy z filmu Luise Buñuela Anděl zkázy – nikdo prostor zločinu neopustí, zjevují se tu různé postavy a jako svědci referují o událostech z různých úhlů pohledu, navzájem si odporují, snaží se zachytit slovy nezachytitelný zrůdný čin, krouží kolem něj. Vzniká tak hutný a otřesný obraz tehdejších událostí - na jednu stranu je rozostřený, na druhou hlodá provokativními otázkami. Inscenace Davida Jařaba získala cenu DOSKY 2013 v kategorii Nejlepší scénografie (David Jařab) a Grand Prix na přehlídce Nová dráma.
Inscenácia Rechnitz – Anjel skazy patrí k tomu najzaujímavejšiemu a zároveň najkomplikovanejšiemu, čo aktuálny repertoár SND ponúka. Na divákov čaká znepokojivý zážitok, ktorý otvorí mnohé otázky a neponúkne žiadnu radu, odpoveď ani ospravedlnenie. Tie sa však neušli ani obetiam rechnitzského masakru.
Soňa Smolková, Pravda
Doterajšie inscenácie Jelinekovej hier v trnavskom i košickom divadle zostali na úrovni dobre mienených pokusov. Až Národné divadlo v spolupráci s hosťujúci českými umelcami preukázalo dostatočne silný tvorivý potenciál na to, aby vzniklo dielo, ktoré by sa mohlo pokojne konfrontovať aj v medzinárodnom kontexte. Ide o jednu z najsilnejších produkcií, aká vznikla v končiacej sa sezóne.
Zuzana Uličianská, sme.sk
David Jařab (1971) - Vystudoval Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, obor činoherní režie a od roku 1993 působil jako režisér a posléze jako umělecký šéf v brněnské experimentální scéně Hadivadlo. V roce 1997 odešel do Prahy, kde se živil jako pedagog, scenárista, překladatel a režisér na volné noze. Od roku 2002 se jako režisér a kmenový autor stal vedle Dušana D. Pařízka určující osobností pražského Divadla Komedie. Dnes působí jako režisér na volné noze. Kromě činoherní režie se věnuje také autorskému filmu.
Činohra SND – Jako každý velký divadelní dům s dlouholetou tradicí, i slovenská činohra hledá cestu k vyváženému repertoáru; vedle klasických textů, které se těší diváckému zájmu, uvádí i divácky méně atraktivní, avšak pro pomyslný vývoj divadla nezbytná, současná dramata. Progresivní tendence podporuje hostováním mladých osobností režie (Martin Čičvák, Marián Amsler, Valeria Schulczová aj.), v čele souboru stojí režisér Roman Polák. Činohra působí na čtyřech scénách – historická budova, Sál činohry, Studio a nově i Modrý salón, který je určený pro komorní projekty.