JE TŘEBA ZABÍT SEKALA

Jiří Křižan

DIVADLO J. K. TYLA

Natália Deáková

Píše se rok 1943. Do hanácké vsi tajně přichází mladý kovář Jura Baran. Bez ženy, bez dětí, snad aby se tu skryl. Doba je však zlá a někteří vědí, jak ji využít. Sekal zná slabá místa zdejších hospodářů a v atmosféře strachu je nemilosrdně vydírá. Baranovým příchodem se ale i jim objeví v ruce trumf – a ten se rozhodnou vynést. Jiří Křižan napsal toto velké syrové drama jako scénář pro film Vladimíra Michálka, oceněný 11 Českými lvy. Drama o křivdě, bolesti, zlu v srdci člověka a o spravedlnosti lidské i té boží.

Divadelní adaptace: Martin Františák
Režie: Natália Deáková
Dramaturgie: Klára Špičková
Scéna: Lukáš Kuchinka
Kostýmy: Daniela Klimešová
Hudba: Jakub Kudláč
Pohybová spolupráce: Martin Pacek


Osoby a obsazení:
Jura Baran - Martin Stránský
Ivan Sekal - Jan Maléř
Marie, Sekalova matka - Jana Kubátová
Oberva, Sekalův otec - Pavel Pavlovský
Anežka - Kamila Šmejkalová
Mladý Oberva - Petr Konáš
Záprdek - Zdeněk Rohlíček
Páter Flóra - Jakub Zindulka
Starosta -  Josef Nechutný
Hospodský - Michal Štěrba
Sekalova děvečka - Andrea Černá
Lojzek - Marek Adamczyk
Včelný, hospodář - Zdeněk Mucha
Sušil, hospodář  - Miloš Stránský
Koukol, hospodář - Viktor Vrabec
Sehnálek, hospodář - Miloslav Krejsa
Otáhal, hospodář - Michal Štrich
Štverák, hospodář - Martin Chmelař
Mládenec - Josef Wiesner
Cimbál, zpěv - Michal Horsák / Jan Mikušek
Vesničané - všichni

Premiéra 9. února 2013
Délka představení: 2 hodiny a 5 minut s přestávkou

Natália Deáková (1981) - Absolvovala divadelní režii na katedře činoherního divadla DAMU. V lednu 2005 se stala uměleckou šéfkou Činoherního studia v Ústí nad Labem, poté odešla na mateřskou dovolenou, aby se sem vrátila na období 2008 -2011 jako kmenová režisérka. Hostovala také v Praze (Švandovo divadlo, Divadlo na Vinohradech), v Hradci Králové (Klicperovo divadlo), v Brně (Národní divadlo Brno) aj. V lednu 2012 nastoupila do Českého rozhlasu jako režisérka dramatických a literárních pořadů. V Divadle J. K. Tyla v Plzni se od sezony 2013/14 stává uměleckou šéfkou souboru činohry.

Divadlo J. K. Tyla - Divadlo se svými pěti uměleckými soubory, vystupujícími souběžně ve dvou budovách, je důstojným nositelem dlouhé divadelní tradice ve městě, kde stálá česká profesionální scéna hraje již od roku 1865. V současné době je divadlo tvořeno soubory činohry, opery, muzikálu a operety, baletu a orchestru. Každá sezona přináší nejméně patnáct premiér, na repertoáru je obvykle pět desítek různých titulů. Divadlo je také hostitelem a pořadatelem Mezinárodního festivalu Divadlo, jehož ředitelem je Jan Burian, ředitel Divadla J. K. Tyla v letech 1995 až 2013. Od srpna 2013 stojí v čele divadla Ilja Racek a sezona 2013/14 je zároveň poslední sezonou scény Komorního divadla. V září 2014 se otevře nová divadelní budova s moderním technologickým vybavením a současně se bude nadále hrát v historickém Velkém divadle.

Děs nacistické okupace, selské chrapounství i zbabělost, náboženská předpojatost a tolerance, triumf ponižovaného nemanželského bastarda, podtóny frankistického vraždění ve Španělsku i partyzánské balady vytvářejí celek kořenící v absolutnosti antických tragédií. Aby to vše divadelní přepis postihl, musil rezignovat na psychologické ponory. I tak ovšem mocně působí syrovost a surovost tématu. Viktor Viktora, Plzeňský deník

Příběh ze stříbrného plátna nikdy není jednoduché převést do divadelního světa. Je dobře, že se inscenátoři úskalí nelekají a na tento tenký led se vydávají. Nová plzeňská inscenace Je třeba zabít Sekala v režii Natálie Deákové je toho nejlepším důkazem. Zasahuje diváka až do morku kostí, je mrazivá, naturalistická, syrová i surová. A opravdová, emočně vypjatá. Výborně zahraná, sugestivně scénicky pojatá a hluboce, zdrcujícím způsobem přesvědčivá. (…) Je třeba zabít Sekala je inscenace, z níž se budete delší dobu vzpamatovávat, budete odcházet rozrušeni, snad otřeseni. A právě proto stojí za to ji vidět. Je svědectvím o nás samých. Gabriela Špalková, MF DNES