Autorská inscenace dvou jediných protagonistů, Anežky Kubátové a Jiřího Jelínka, hravou, zkratkovitou a imaginativní formou popisuje život štěněte i život se štěnětem. Odkazy na Čapkovu literaturu a životopis se proplétají s dojemnou situací dvou zestárnuvších milovníků psů. Adaptace oblíbeného příběhu spisovatele Karla Čapka o životě štěněte foxteriéra je součástí několikaletého projektu Čapek na provázku: vedle Dášeňky se na scéně objevilo podobenství Ze života hmyzu, Hordubal nebo povídky Trapná muka.
Koncepce a režie: Jiří Jelínek a Anežka Kubátová
Dramaturgie: Lucie Němečková
Hudba: Zdeněk Král Texty písní: Alexej Štěk
Scéna a loutky: Petra Jiránková
Kostýmy: Josef a Karel Fundusovi
Hrají: Anežka Kubátová, Jiří Jelínek
Premiéra 8. února 2013 na Sklepní scéně DHNP
Délka představení 60 minut bez přestávky
Jiří Jelínek (1973) - Představitel autorského divadla uplatňující se od autorství textů přes režii a scénografii až po herectví. Je zakladatelem významného českého loutkářského souboru Dno Hradec Králové, ve kterém působí přes 10 let. Po čase spolu s několika jeho členy začal spolupracovat s Vladimírem Morávkem v Klicperově divadle v Hradci Králové, kde hrál a režíroval. A s tímtéž režisérem poté odešel do Brna, do Divadla Husa na provázku. Po čtyřech letech angažmá ukončil a vydal se na volnou nohu. Spolupracuje s divadly Minor, s Divadlem Reduta, s Divadlem Tramtárie nebo se Studiem Ypsilon. Obsahově jde v jeho inscenacích často o demytizaci, nahlížení věcí z druhé strany; odhaluje nejrůznější zdánlivě nezvratné jistoty, mýty či legendy, ale i módní idoly, ikony, filmové, hudební, divadelní i životní manýry a stereotypy. Příznačná je pro Jelínka hra se slovy, založená na paradoxech vznikajících z vícevýznamovosti slov, jejich homonymity či zvukové blízkosti. Vždy přítomná groteskní poloha inscenací vyvolává zdání nezávazné a nezávažné lehkosti, ve skutečnosti však je v těch nejlepších vždy přítomna snaha o přesné zformulování tématu často vážné až tragické povahy (Cyrano, Hamlet, Richard 3., Paris z Romea a Julie..., ale i Báj-báj, Oslík, Okolostola...). Typické je pro něj bohaté prolínání divadelních, literárních, hudebních a výtvarných prvků, většinou na skladebném principu pásma či revue.
Divadlo Husa na provázku - Divadlo bylo založeno na podzim roku 1967. Od svého počátku se profilovalo jako experimentální scéna a až do dneška se vyznačuje autorskými inscenacemi, adaptacemi, inscenováním původních her. V současné době je uměleckým šéfem divadla Vladimír Morávek. Husa na provázku spolupracuje s renomovanými režiséry (J. A. Pitínský, Jan Mikulášek, Arnošt Goldflam a další), ale také s mladými talentovanými tvůrci (Anna Petrželková, Michal Hába aj.). Za své inscenace získal umělecký soubor řadu nominací i Cen Alfréda Radoka (nejnověji v roce 2011 získal Cenu Alfréda Radoka za hudbu k inscenaci Leoš aneb Tvá nejvěrnější Miloš Štědroň) a divadlo bylo několikrát nominováno na Divadlo roku.
Dášenka na provázku je pohádkou příkladně kontaktní a baví opravdu všechny. Zkušenější ocení hrátky s Čapkovým životopisem a s dalšími světoznámými díly jednoho ze sedmi českých nominantů na Nobelovu cenu za literaturu. Lehké je i jiskření mezi spisovatelem a herečkou. Všechno je to v pěkných psích dekoracích a kostýmech, s písničkami. Živé, svěží, vtipné, hravé, moudré. A hodinkové. J. P. Kříž, www.novinky.cz